E-Sinaps

Terden Alkol ve Glikoz Ölçümü Yapabilen Sensör (Aynen Bildiğimiz Ter)

Giyilebilir akıllı cihazlar gün geçtikçe hayatımızdaki yerini büyütüyor. Şimdilik en sık kullanılan giyilebilir cihaz saat olsa da ilerleyen zamanlarda sağlığımızı sürekli monitörize eden giyilebilir IOT cihazlarının olacağını söylemek yanlış olmaz. Tam da bununla alakalı ABD’de Texas Üniversitesi’ndeki araştırmacı mühendisler günlük terden, bildiğimiz ter, alkol ve glikoz ölçümü yapabilen sensör geliştirdi.

Sensörü geliştirirken Altın ve ÇinkoOksit’ten (ZnO) oluşan ince film elektrotlar kullanıyorlar. Sensörü vücuda yerleştirirken herhangi bir açık operasyona ihtiyaç olmadığı için non-invaziv şekilde ölçüm yapılabiliyor. Üstelik sensör 1-5 mikrogram terde bile ölçüm yapabilecek düzeyde, ayrıca minimum 0.1mg/dl glikoz ve alkol seviyesine kadar ölçüm yapabiliyor. Fizyolojik aralıkları ise alkol için 3-125mg/dl iken glikoz için 0.85-5.5mg/dl.

Geliştirilen sensör, giyilebilir IOT cihazlar ile alkol ve glikoz ölçümünü mümkün kılıyor. Böylece diyabet ve pre-diyabet hastalarının kan şekeri düzenlemesi ve alkol tüketiminin kontrol altına alması planlanıyor.

Makale için PMID: 29982125

Yorum yap