E-Sinaps

Bazı Kanser Hücrelerinin Yayılmasını Engelleyen Yeni Tedavi Ajanı Keşfedildi

22 Haziran’da Nature Communications dergisinde yayınlanan makaleye göre araştırmacılar, kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını önleyen KBU2046 isminde yeni bir ajan geliştirdi.

OHSU Hematoloji Anabilim Dalı Başkanı Raymond Bergan, M.D. ve arkadaşları yaptıkları çalışmada; meme, prostat, kolon ve akciğer kanserlerinin vücutta yayılmasını önleyen ajanı keşfetti. Henüz klinik çalışmaları yapılmadı ama laboratuvar şartlarında testleri yapılan ajan ilk testleri geçti ve klinik denemeler için umut vaat etti. Eğer klinik çalışmalardan da olumlu sonuçlar elde edilirse ilacın etki ettiği kanser türlerinin vücutta yayılması engellenecek ve böylece ortalama yaşam süresini daha da uzatacak.

Bergan ve arkadaşları bu çalışmaya 2011 yılında multidisipliner bir şekilde başlamışlar. Ekipleri kimyacı, araştırmacı ve hekimlerden oluşuyor. İlk buldukları molekülü farklı şekillerde de deneyerek yan etkisi en az olan optimum ilacı elde etmeye çalışıp ajana bugünkü şeklini vermişler. Bu şekliyle ajanla ilgili araştırmalara devam etmek ve test etmek için ise bağış arayışındalar.

Bergan ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın başlığı ‘Precision therapeutic targeting of human cancer cell motility’. Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap